Czym są żylaki, jakie są ich główne objawy i jak możemy je rozpoznać?

Żylaki kończyn dolnych są poszerzonymi, niewydolnymi żyłami, w których zalega krew, która wraca do serca po odżywieniu tkanek kończyn dolnych. O żylakach możemy mówić wówczas, gdy są one na tyle duże, że deformują swym rozmiarem i objętością skórę. Niemniej jednak, powstania żylaków kończyn dolnych możemy uniknąć, dostatecznie wcześnie diagnozując przyczyny przewlekłej niewydolności żylnej wykonując badanie USG w technice Dopplera.

Jakie są główne objawy żylaków?

Większość chorych zgłasza się z nieswoistymi dolegliwościami kończyn dolnych o charakterze ciężkości kończyn, uczuciu „ołowianych, betonowych nóg”, ale często bywa tak, iż chorzy przychodzą do gabinetu głównie z powodu nieestetycznego wyglądu kończyn. Nie czekajmy aż żylaki będą na tyle duże, że uznamy je za szpecące, nie lekceważmy objawów takich jak dyskomfort czy obrzęki po całodniowej wyczerpującej pracy.

Mówi się, że żylaki kończyn dolnych, to już choroba społeczna. Jaka jest skala problemu i skąd się on bierze?

To zdecydowanie niedoceniany problem kliniczny, ale także właśnie społeczny. Na przewlekłą niewydolność żylną cierpi ponad 60% Polek, panów choruje tylko kilka procent mniej. Nie wszyscy z nich mają żylaki, ale 20-30% cierpi z ich powodu. Ważny jest jednak inny aspekt, mianowicie z tej dużej grupy chorych dotkniętych przewlekłą niewydolnością żylną około 2-3% zapada na najpoważniejsze powikłanie, czyli niegojące się owrzodzenie żylne. I trzeba to jasno powiedzieć, iż nieleczona choroba i nieleczone żylaki jako jej objaw, mogą prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń i poważnego kalectwa.

Kto najczęściej choruje na żylaki kończyn dolnych i jakie są ich postacie?

Zdecydowanie częściej chorują kobiety, ale trzeba powiedzieć, iż dotyczy to wszystkich postaci przewlekłej niewydolności żylnej. Choroba ta rozpoczyna się od już wspomnianych objawów ciężkości kończyn, poprzez pojawiające się na skórze „pajączki” naczyniowe i poszerzone naczynia żylne. Kolejną fazą są właśnie żylaki, które poprzez fakt gromadzenia krwi w tkance podskórnej powodują z kolei powstawanie obrzęku, który jest także dolegliwy i zauważalny. Następnym etapem jest zmiana koloru skóry w regionie objętym zmianami, najczęściej w dolnych częściach goleni, w okolicy kostek. Ta zmiana koloru i napięcia skóry świadczy o jej uszkodzeniu i stanowi zagrożenie powstania owrzodzenia, które jest bardzo trudne do wygojenia.

Jakie są czynniki sprzyjające chorobie żylakowej? Tryb życia, geny?

To dobre pytanie. Przyczynę stanowi swoista mieszanina czynników środowiskowych i genetycznych. Cecha wiotkości i słabości naczyń żylnych przekazywana jest nam przez nasze mamy, ale zwiększamy ryzyko prowadząc siedzący tryb życia, nadwaga i brak ruchu będą także zwiększały ryzyko pojawienia się objawów.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza ?

Nie powinniśmy lekceważyć objawów ciężkości kończyn pojawiającej się pod koniec dnia. Obrzęki powinny być sygnałem, iż może dziać się coś złego. Obecność żylaków na skórze jest objawem, z którym należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż nie są to już objawy subiektywne. Nie należy czekać aż choroba przejdzie do następnego stadium.